CO PŘIPRAVUJEME | Muzeum Královského Hvozdu Nýrsko, a.s.

CO PŘIPRAVUJEME

ROČNÍ PLÁN AKCÍ

Seznamte se s tím, co chystáme v nejbližší době a přijďte mezi nás

Co připravujeme

 

 

 

Plán akcí

Archeologie

 

Jedna z oblastí, o které je z oblasti Nýrska jen mizivé povědomí, je prehistorické osídlení. V klatovském muzeu jsou sice uloženy nějaké nálezy kamenné štípané industrie, /pracovní nástroje/ a jsou známa i místa kde byly tyto nálezy uskutečněny, ale to je velmi pravděpodobně vše. Zásadně považujeme za nedostatečné, že místním lidem to dosud nikdo nesdělil a oni žijí v naprosté nevědomosti, místo aby byli hrdi na svůj kraj. Nechceme tuto oblast práce zanedbat a pilně se teoreticky připravujeme na důkladnější rozpoznání posloupnosti osídlení. Zatím je největším pokrokem to, že lokalita Hadrava I byla na základě nálezů zapsána mezi místa s prehistorickým osídlením.


 

 

Výstavy

Chcete se někdo seznámit s přibližným plánem našich plánovaných výstav? Tak tedy: Hned po současné výstavě, která má jednoduchý název „Betlémy“ a jsou na ní vystaveny i ostatní předměty vztahující se k vánočním svátkům, budou následovat témata o hrazení středověkých plužin, zachycených na leteckých snímcích, v letní sezóně 2015 pochopitelně výstava k ukončení války, na podzim pak výstava k tématu roku 2015 „Spisovatel Hans Watzlik“ a rok budeme ukončovat pravděpodobně výstavou o zvonech a zvoncích. Bližší informace o programu roku najdete v rubrice „Připravujeme“.


 

Tábořiště

Co říkáte, pokusit se najít místo, kde se v tomto kraji shromažďovala armáda pro útok proti bavorským knížatům? K akci vybízel sám král Karel IV. – císař římský. Možná nějakou šanci máme. Král a císař římský v Nýrsku pobýval téměř tři týdny, to znamená, že po tu dobu bylo také Nýrsko metropolitním sídlem římské říše. Něco malinko se nám již podařilo najít. Bronzovou záklopku klíčové dírky truhlice. Uvidíme, jak to půjde dál. Každý, kdo by nám chtěl pomoci byť jen drobnou informací, je vítán.


 


 

Příprava na válku

 

Blíží se výročí konce Druhé světové války. I tohoto kraje se tyto události dotkly. Chtěli bychom do léta 2015 shromáždit tolik informací a dobových předmětů, že by z toho mohla být hlavní výstava sezóny, samozřejmě zahájená právě ve dnech osvobození. I tady jsme pochopitelně závislí na pomoci ostatních. Náš depozitář ještě tak bohatý není, ale už teď všechny můžeme ujistit, že budou k vidění takové věci, které se ještě na jiných výstavách v kraji neobjevily.


 

Depozitář

 

Často se v našich poznámkách zmiňujeme o naší budované sbírce. Ani to ale není jen tak. Prostory které jsme několik let užívali budeme muset v souvislosti s opravami Domu dětí opustit a přestěhovat se do jiných prostor. Bude to náročná práce, ale jiné řešen í není. Před rokem a půl jsme levně získali i kvalitní regály, ale teď bude třeba věci z regálů vystěhovat, regály rozebrat a předměty přehledně opět rozložit, popsat a zapsat do evidence. Něco málo již zapsáno máme, ale musíme se to naučit s odbornou zručností. Chceme poprosit o pomoc lidi, kteří to umí, aby nás zaučili.


 

Genius loci

 

Chcete seznámit s jedním z bohatství, které kraj kolem Nýrska ukrývá? Ke konci devatenáctého století se do Nýrska cíleně stěhovali někteří spisovatelé, protože věřili, že je tento kraj pod vlivem „Genia Loci“ Statečku pod Ostrým. V těch místech se měl totiž odehrát příběh libreta opery Karl Maria von Webera „Čarostřelec“. Zvláště mezi německými obyvateli byla tato opera velmi milována. Podle některých příznaků se zdá, že tento „Genius Loci“ působí dál. Jak by se mohlo jen tak stát, že se jedenáctiletá dívenka ze Zelené Lhoty pustila do psaní románu? Není to pokračování toho, že se během šedesáti sedmdesáti let v Nýrsku „urodilo“ možná i dvanáct spisovatelů? Však se s nimi budete moci seznamovat v Parku paměti, který jim v Nýrsku budujeme. Už máme za sebou tři ročníky připomínek místních spisovatelů, to znamená, že na loučce před „Lesním divadlem“ už najdete tři pamětní kameny s krátkými informacemi ke každému z nich. Nejstarší je věnován Josefu Holubovi, druhý Josefu Blauovi a letoší, třetí, Hansi Multererovi.


 

Studánky

 

Společně s turisty a dalšími nadšenci jsme se pustili do projektu, který uhasí vaši žízeň. No řekněte, že by to stálo za námahu, aby ta dobrá, čistá šumavská voda netekla někam do křoví, ale její zdroj byl upravený a dokonce jste se o ní měli možnost dozvědět jaké má složení a že je opravdu nezávadná. To by se to pak putovalo Šumavou, když byste se ještě k tomu mohli zúčastnit ochutnávky…i když přece jen pouze vody. I s tímto projektem nám může kdokoli pomoci. Stačí se informovat buď v muzeu, nebo v informačním středisku v Nýrsku.


 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ
Šumava, Nýrsko - turistické informace, tipy na výlety, ...